W czwartek, 10 kwietnia Częstochowa odda hołd ofiarom katastrofy samolotu Tu-154M z 2010 roku. Z kolei dzień później uczci pamięć częstochowian straconych w Katyniu.
10 kwietnia w godzinach porannych przedstawiciele władz miasta złożą symboliczne wiązanki kwiatów i zapalą znicze przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na Cmentarzu Kule. Przypomnijmy, że był on jedną z 96 ofiar katastrofy polskiego TU-154, do której doszło 15 lat temu o godz. 8.41 Smoleńsku. Następnie zebrani przejadą na Plac Katyński, gdzie – przy tablicy memorialnej – oddadzą hołd wszystkim, którzy stracili życie podczas tragedii z udziałem prezydenckiego tupolewa.
Z kolei piątek na placu Katyńskim odbędą się obchody upamiętniające poległych częstochowian związanych z tą bolesną historią. Organizatorami tej uroczystości są: Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego, Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska” w Częstochowie, Fundacja Latarnia, Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Technicznych i Urząd Miasta Częstochowy.
Dodajmy, że w miejscu uroczystości – na Placu Katyńskim niedawno przeprowadzono pr0ace porządkowe i odnowiono 78 najbardziej nieczytelnych tablic upamiętniających pomordowanych w Katyniu i okolicach. Wykonano też nową tablicę pamiątkową wraz z posadzeniem Dębu Pamięci.
Upamiętnioną dębem postacią jest Stanisław Łonczek – urodzony 20 listopada 1914 r. w miejscowości Chotów k. Włoszczowy, syn Jana i Katarzyny. Jako dziecko przeprowadził się do Częstochowy, gdzie spędził dzieciństwo i ukończył szkołę powszechną. Po jej ukończeniu służył w 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. Po odbyciu służby wojskowej, w 1938 r. wstąpił do Policji Państwowej. W 1939 r. został skierowany na wschodnie rubieże Polski do służby na posterunku policji w miejscowości Wysokie Litewskie. Tam został, po wkroczeniu Rosjan 17 września 1939 r., został aresztowany i przesłany do obozu w Ostaszkowie. Zamordowano go w Twerze i pochowano na cmentarzu w Miednoje.
Pamięć o ofiarach sprzed 15 i 85 lat potrzymana zostanie również na Jasnej Górze. Sanktuarium przypomina słowa św. Jana Pawła II: „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”. Zaznacza też, że w niedzielę, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na Jasnej Górze modlitwa za Ojczyznę i wszystkich, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce zanoszona jest codziennie podczas Eucharystii o godz. 15.30. Tutaj, w Kaplicy Pamięci Narodu znajduje się urna z ziemią z Katynia. Wyniósł ją z narażeniem życia naoczny świadek ludobójstwa o nazwisku Rak. W 1939 r. był ogniomistrzem Wojska Polskiego. Zwieńcza ją symboliczny krzyż i napis „Katyń 1940”.