W tym roku Częstochowa zaczyta się już po raz dwunasty. Wszystko za sprawą Festiwalu, który wierzy w moc literatury.
– Od ponad dekady organizujemy Festiwal, ponieważ wierzymy w moc literatury. I choć statystyki podawane przez Bibliotekę Narodową nie napawają optymizmem, to wierzymy, że czytanie nie tylko uwrażliwia, pomaga w budowaniu tożsamości, daje narzędzia do rozumienia i opowiadania o świecie, ale jest też punktem wyjścia do najlepszej zabawy. I na Festiwalu bawimy się w dekonstrukcje słów, by odmienić typowe spojrzenie na literaturę i przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuki – zaznacza Stowarzyszenie Komunikat, które stoi za organizacją Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”.
Literackie święto rozpocznie się w sobotę, 3 września i potrwa do niedzieli, 11 września. Jak co roku, nie zabraknie znamienitych gości, wśród których znajdą się m.in. Jacek Hugo-Bader i Łukasz Orbitowski. Program wypełnią również debaty, warsztaty, gra miejska, „Bitwa umysłów”, slam poetycki, wystawy i koncerty. Nie zabraknie również spektaklu-westernu „O czynach niszczących opowieść” i słuchowiska-niespodzianki, które zwieńczy dziewięć festiwalowych dni.
Wstęp na wszystkie propozycje jest wolny, jednak na warsztaty, grę miejską i „Noc z RPG” obowiązują zapisy (szczegóły na: www.festiwalczytaj.pl). Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest „Gazeta Regionalna”.
Program 12. Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”
3 września (sobota)
„Czytaj! 2022” rozpoczną warsztaty dla dzieci „Bajka na ścianie”, które zaplanowano na godz. 12 w Niepublicznym Przedszkolu Nibylandia (ul. Wodzickiego 68). Najmłodsi będą mieli okazję stworzyć mural (obowiązują wcześniejsze zapisy).
O godz. 16.30 czytelnicy spotkają się z Karoliną Dzimirą-Zarzycką, autorką książki „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki. Po nim – o godz. 18 – o publikacji „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” opowie literaturoznawczyni Agnieszka Gajewska. Oba wydarzenia odbędą się w Ośrodku promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1).
O godz. 20 warto przenieść się do Muzeum Częstochowskiego. W Ratuszu zaplanowano bowiem wernisaż wystawy Bartosza Zaskórskiego „Postapolska”. Zwieńczeniem soboty będzie „Noc z RPG”, na którą od godz. 22 zaprasza Dom Tajemnic (ul. Dąbkowskiego 34 lok. 1). Spotkanie z grami fabularnymi przeznaczone jest wyłącznie dla osób dorosłych.
4 września (niedziela)
Program tego dnia rozpocznie się o godz. 16. W lokalu przy ul. Krakowskiej 11 zaprezentowana zostanie wystawa „Może wszystko jest takie, jak wygląda” inspirowaną „Granicą” Zofii Nałkowskiej.
Dwie godziny później literaturożerców gościć będzie klubokawiarnia Bank (al. Kościuszki 2a), która zaprasza na spotkanie z Jarkiem Szubrychtem związane z książką „Życie, bierz mnie”. Uczestników czeka fascynująca opowieść o życiu Andrzeja Zauchy. Potem (o godz. 20) rozpocznie się koncert projektu Korine Sky Riot. Muzycy zdekonstruują słownie i muzycznie „Zapiski na pudełku od zapałek” Umberto Eco.
5 września (poniedziałek)
Na poniedziałek zaplanowano dwa wydarzenia, które odbędą się w gmachu Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64). Pierwsze rozpocznie się o godz. 17 i będzie nim spotkanie z Łukaszem Kozakiem i jego niezwykłą książką „Upiór. Historia naturalna”. Dwie godziny później – już w sali OKF-u – rozpocznie się projekcja filmu „Drive My Car” Ryusuke Hamaguchi zrealizowana na podstawie prozy Murakamiego.
6 września (wtorek)
Szósty dzień września przyniesie trzy literackie atrakcje. O godz. 15.30 w Niepublicznym Przedszkolu Nibylandia rozpoczną się warsztaty plastyczne dla dzieci „Zrób sobie książkę” (obowiązują zapisy). Na godz. 18 – tym razem w klubokawiarni Pestka (Al. NMP 37) przewidziano spotkanie z Wojciechem Gunią. Tematem będzie wyróżniona m.in. nagrodą im. Macieja Parowskiego książka „Dom wszystkich snów”. Na finał – w Pubie Szuflada (al. Kościuszki 18) rozegra się tradycyjna już „Literacka Bitwa umysłów”. Start o godz. 20. W zabawie mogą wziąć udział maksymalnie pięcioosobowe ekipy.
7 września (środa)
W środę czytajowcy najpierw odwiedzą OPK „Gaude Mater”. Tu o godz. 17.30 rozpocznie się spotkanie z Martą Kisiel, które toczyć się będzie wokół najnowszej książki pisarki – „Nagle trup”.
Z kolei o godz. 20 w lokalu BywaSięTuiTam (ul. Kilińskiego 138) częstochowianie spotkają się z grupą autorów i aktywistów z Wrocławia – Torypress. Tematem będzie album „Kult jednostki”.
8 września (czwartek)
W czwartek znów dobrze pojawić się w „Szufladzie”. Tym razem pretekstem będzie wizyta Marii Mamczur, autorki reportażu „Gruba”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17. Po nim (godz. 18.30) w tym samym miejscu zaplanowano spotkanie z autorką publikacji „Nie ma i nie będzie” Magdaleną Okraską.
By na godz. 20.30 dotrzeć do „Banku” wystarczy przejść kilka kroków. W klubokawiarni obędzie się bowiem turniej „Slam poetycki”, podczas którego zwycięzcę wybierze publiczność.
9 września (piątek)
Programy ostatnich trzech dni festiwalu będą bardzo napięte. W piątek organizatorzy zaproszą najpierw do OPK na debatę z udziałem Sylwii Chutnik, Olgi Wróbel i Elizy Kąckiej. Wydarzenie, które przewidziano na godz. 17, poświęcone zostanie Virginii Woolf i jej wpływowi na pisarstwo kobiet.
Dwie godziny później warto przemieścić się do klubu Rura (Al. NMP 38). Tam zaplanowano dwa koncerty i literackie afterparty. Najpierw na scenie wystąpi zespół Jaźna, łączący jazz z punkiem i poezją, a potem (godz. 20) – grupa Nanga, promująca debiutancką płytę. Zespół narodził się z fuzji członków zespołu Lao Che i wokalistki Magdy Dubrowskiej (m.in. Gang Śródmieścia). Wspomniane afterparty, które poprowadzi Kacper Kapsa, wystartuje od godz. 22.
10 września (sobota)
Czytajowa sobota rozpocznie się w plenerze. O godz. 11 z pl. Biegańskiego wyruszy gra miejska pod hasłem „Literacka podróż Hestii”. O godz. 16.30 warto skierować swoje kroki do Miejskiej Galerii Sztuki. Tam przewidziano literackie spotkania i spektakl. Najpierw odbędzie się to przedpremierowe wokół debiutanckiej książki Jakuba Nowaka „To przez wiatr”. Z kolei o godz. 18 z częstochowianami spotka się Jacek Hugo-Bader, który odpowie o swoim najnowszym reportażu „Strażnicy wolności”.
Wieczór zakończy spektakl -western „O czynach niszczących opowieść” Teatru Komuna Warszawa, który rozpocznie się o godz. 20.
11 września (niedziela)
Finałowy dzień 12. Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” o godz. 11 otworzy „Wymiana książki „Drugie życie literatury”, która odbędzie się w Wegańskiej Pracowni Cukierniczej – Szypułka (ul. Śląska 3/5).
Z kolei w samo południe w Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego zaplanowano warsztaty tłumaczeniowe, które poprowadzi Krzysztof Cieślik. Potem – wspólnie z Anną Wasilewska i Marcinem Świerkockim” – weźmie on udział w debacie „Między tekstami”, która odbędzie się o godz. 16 w gmachu głównym Biblioteki Publicznej (Al. NMP 22). W tym samym miejscu o godz. 18 z czytelnikami spotka się wspomniany już, zaprzyjaźniony z festiwalem, Łukasz Orbitowski, który w tym roku wydał powieść „Chodź ze mną”.
„Czytaj!” zakończy się w Miejskiej Galerii Sztuki, słuchowiskiem na żywo „Częstochowa”. Scenariusz stworzyła dramaturżka Weronika Murek, o oprawę muzyczną zadbał Krzysztof Niedźwiecki, a za wykonanie odpowiadać będą częstochowscy aktorzy. Słuchowisko rozpocznie się o godz. 20.
Zuzanna Suliga