fbpx

11 maja, Światowy Dzień bez Śmiecenia powstrzymajmy śmiecenie w choć niedzielę

W Polsce „Dzień bez Śmiecenia” obchodzimy od 11 maja 2007 roku. Głównym celem tego święta jest uświadamianie ludzi o prawidłowym segregowaniu odpadów. Pomysł dnia bez śmiecenia wypracowany został przez młodzież z krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia PRO EUROPE.

W naszym kraju data ta związana jest z z przyjęciem 11 maja 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakietu ustaw regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami. Tego dnia w Polsce rozpoczął funkcjonowanie system gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62.

11 maja, Światowy Dzień bez Śmiecenia powstrzymajmy śmiecenie w choć niedzielę 2

Bank Światowy w raporcie „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050” ukazał, że każdego roku na świecie wytwarza się ok. 2 mld ton odpadów stałych. Niestety ilość tych odpadów w okresie najbliższych 30 lat jeszcze wzrosnąć. My w Polsce produkujemy rocznie 12 milionów ton śmieci.

Musimy uświadomić sobie, że każdy z nas odpowiada za część z tych olbrzymich licz i abyśmy nie tonęli w śmieciach nawet drobnym gestem zmniejszajmy zaśmiecenie planety.

Weźmy ze sobą na zakupy torbę wielorazową, segregujmy odpady by surowce nie lądowały na wysypiskach śmieci lecz wracały do obiegu.

Każdy z nas powinien wdrożyć te zasady do codziennego życia i dbać o swoje otoczenie co bezpośrednio przekłada się również na nasze portfele. Segregowanie odpadów to wprost nie tylko ochrona naszego środowiska naturalnego ale też oszczędzanie. Powracające opakowania szklane, segregowanie plastików czy metali mają przełożenie na gospodarkę i mniejsze zużycie energii.

11 maja, Światowy Dzień bez Śmiecenia powstrzymajmy śmiecenie w choć niedzielę 3

Warto brać udział w akcji dnia bez śmiecenia nie tylko 11 maja ale przez cały rok.

red