Uroczysta zbiórka w auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie z okazji 100-lecia Służby Cywilnej. Podziękowania dla pracowników przekazał Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn.
Powstanie państwowej służby cywilnej datowane jest na 17 lutego 1922 roku. Formacja została ustanowiona specjalną ustawą, która dzieliła funkcjonariuszy na dwie grupy: urzędników i niższych funkcjonariuszy państwowych. Ich podstawowym obowiązkiem była wierna służba Rzeczypospolitej.
Po 26 latach wprowadzony został dekret, w którym nazwa „funkcjonariusz państwowy” została zastąpiona określeniem „urzędnik państwowy”. Urzędników państwowych podzielono na pracowników służb specjalnych i pracowników służby ogólnej. Ustawa przestała obowiązywać w 1974 roku, z dniem wejścia w życie kodeksu pracy.
Kolejne lata przyniosły dalsze zmiany, a nową ustawę wprowadzono w 1999 roku. Na jej mocy, w korpusie służby cywilnej działali pracownicy służby cywilnej i urzędnicy służby cywilnej. Obowiązkami wszystkich członków formacji było przestrzeganie konstytucji i wszelkich przepisów prawa oraz ochrona interesów państwa i praw człowieka.
Służba cywilna miała również zadanie racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi, rzetelne i bezstronne wykonywanie powierzonych zadań przy dochowaniu tajemnicy chronionej ustawowo. Po 10 latach ustawa doczekała się następnych korekt i od 2009 roku w niezmienionej formie obowiązuje do dzisiaj.
Od 22 lat, wszyscy pracownicy służby cywilnej obchodzą swoje święto 11 listopada, w Dzień Odzyskania Niepodległości. Kluczowym elementem wolnego kraju stała się prężnie działająca administracja rządowa.
Uroczystość, która odbyła się w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie był okazją do podziękowania pracownikom za ich pracę w strukturach służby cywilnej i za wsparcie policjantów w ich służbie. 131 pracownikom przyznany został urlop nagrodowy, który wręczył Młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn Komendant Miejski Policji w Częstochowie.