W obecnych czasach wystawę 10. Triennale Sztuki Sacrum Miejska Galeria Sztuki może prezentować wyłącznie w sieci. Poniżej przedstawiamy pierwszą część cyklu ukazującego prace, które składają się na jubileuszową ekspozycję.
10. Triennale Sztuki Sacrum „Świętość natury?” Miejska Galeria Sztuki przygotowała jeszcze w listopadzie. Jednak ze względu na towarzyszące pandemii koronawirusa obostrzenia, zebrane w Częstochowie dzieła, można oglądać jedynie on-line (opisujemy tu TUTAJ).
Temat jubileuszowej wystawy ujęty został w wielu artystycznych spojrzeniach i głosach, poprzez dzieła artystów różnych pokoleń i dziedzin. Warto podkreślić, że w tej edycji Triennale uczestniczą również artyści z zagranicy. Okręg Boodensee w Niemczech reprezentuje malarka Renata Jaworska, której abstrakcyjne obrazy wypełniają ideę 10. Triennale. Z kolei zaproszenie do współdziałania skierowane przez Krzysztofa Stanisławskiego do Arvydasa Żalpysa, dyrektora Meno Parkas Galerija w Kownie, zaowocowało udziałem grupy znaczących artystów z Litwy i Łotwy.
By ułatwić czytelnikom wirtualne zwiedzanie wystawy, przygotowaliśmy cykl prezentujący poszczególne prace, które składają na Triennale Sztuki Sacrum. Poniżej przedstawiamy pierwsze przykłady.
Natalia Rybka
„Wykorzystując motyw lasu Natalia Rybka ukazuje wpisanego weń człowieka jako naturalny składnik otoczenia, z którego wyrasta i go współtworzy. Otoczenie, w które jest wpisany człowiek, wydaje się być chaotyczne i niezbadane, mogące wywoływać przeróżne emocje, a jednak daje poczucie pewnego spokoju. Człowiek niemalże wynurza się ze splotu roślin, a nieraz w sposób niedający się odróżnić, stapia się z otoczeniem. Zarówno to otoczenie jak i człowiek wzajemnie rezonują i pozostawiają ślad w danej przestrzeni”.
Natalia Rybka to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uczestniczka wystaw zbiorowych oraz indywidualnych; laureatka nagrody Grand Prix w 25 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie; nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie Jesienne Konfrontacje w Rzeszowie; nagrody Magazynu Arteon za rok 2016.
Henrikas Cerapas
Henrikas Cerapas ukończył Państwowy Instytut Sztuki Litwy (obecnie Wileńska Akademia Sztuk Pięknych); gdzie wykładał w latach 1995-2017 (profesor). Rozwinął charakterystyczną koncepcję abstrakcji figuratywnej, ocierającą się o Paula Cézanne’a, Alberto Giacomettiego i ekspresjonizm abstrakcyjny.
„Malarstwo Cerapasa przesycone jest dążeniem do monumentalnej, monochromatycznej formy, kierowanej poszukiwaniem maksymalnych właściwości procesu malarskiego. Jego dwa wielkoformatowe obrazy zamykające wystawę w Sali Gobelinowej to abstrakcyjne krajobrazy pasterskie. Kolor zieleni winorośli wyraża gloryfikację darów natury i dobrze spędzonego czasu”.
Jonas Gasiūnas
Jonas Gasiunas to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, dziś emerytowany profesor tej uczelni, wciąż bardzo aktywnym. Był laureatem Litewskiej Nagrody Państwowej w dziedzinie sztuki i wielu innych wyróżnień. Na Litwie jest artystą znanym i uznanym.
„Artysta tworzy przy użyciu całkowicie oryginalnej, autorskiej techniki. Za pomocą sadzy z płomienia świecy wykonuje wielkoformatowe rysunki na płótnie, na bazie akrylowej podmalówki. Dzięki temu malowidło zyskuje kilka planów i tym samym przestrzenność, trudną do osiągnięcia innymi środkami”.
Zobacz filmy prezentujące Triennale Sztuki Sacrum w Miejskiej Galerii Sztuki
10. Triennale Sztuki Sacrum ma być prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki do 31 stycznia. Szczegółowe informacje: www.galeria.czest.pl.
Redakcja
(współpraca RJ, JM, mat. Miejskiej Galerii Sztuki)