fbpx

10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ PIERWSZA]

W obecnych czasach wystawę 10. Triennale Sztuki Sacrum Miejska Galeria Sztuki może prezentować wyłącznie w sieci. Poniżej przedstawiamy pierwszą część cyklu ukazującego prace, które składają się na jubileuszową ekspozycję.

10. Triennale Sztuki Sacrum „Świętość natury?” Miejska Galeria Sztuki przygotowała jeszcze w listopadzie. Jednak ze względu na towarzyszące pandemii koronawirusa obostrzenia, zebrane w Częstochowie dzieła, można oglądać jedynie on-line (opisujemy tu TUTAJ).

Temat jubileuszowej wystawy ujęty został w wielu artystycznych spojrzeniach i głosach, poprzez dzieła artystów różnych pokoleń i dziedzin. Warto podkreślić, że w tej edycji Triennale uczestniczą również artyści z zagranicy. Okręg Boodensee w Niemczech reprezentuje malarka Renata Jaworska, której abstrakcyjne obrazy wypełniają ideę 10. Triennale. Z kolei zaproszenie do współdziałania skierowane przez Krzysztofa Stanisławskiego do Arvydasa Żalpysa, dyrektora Meno Parkas Galerija w Kownie, zaowocowało udziałem grupy znaczących artystów z Litwy i Łotwy.

By ułatwić czytelnikom wirtualne zwiedzanie wystawy, przygotowaliśmy cykl prezentujący poszczególne prace, które składają na Triennale Sztuki Sacrum. Poniżej przedstawiamy pierwsze przykłady.

Natalia Rybka

10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ PIERWSZA] 2
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Natalii Rybki (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

„Wykorzystując motyw lasu Natalia Rybka ukazuje wpisanego weń człowieka jako naturalny składnik otoczenia, z którego wyrasta i go współtworzy. Otoczenie, w które jest wpisany człowiek, wydaje się być chaotyczne i niezbadane, mogące wywoływać przeróżne emocje, a jednak daje poczucie pewnego spokoju. Człowiek niemalże wynurza się ze splotu roślin, a nieraz w sposób niedający się odróżnić, stapia się z otoczeniem. Zarówno to otoczenie jak i człowiek wzajemnie rezonują i pozostawiają ślad w danej przestrzeni”.

Natalia Rybka to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uczestniczka wystaw zbiorowych oraz indywidualnych; laureatka nagrody Grand Prix w 25 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie; nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie Jesienne Konfrontacje w Rzeszowie; nagrody Magazynu Arteon za rok 2016.

Henrikas Cerapas

10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ PIERWSZA] 3
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Henrikasa Cerapasa (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Henrikas Cerapas ukończył Państwowy Instytut Sztuki Litwy (obecnie Wileńska Akademia Sztuk Pięknych); gdzie wykładał w latach 1995-2017 (profesor). Rozwinął charakterystyczną koncepcję abstrakcji figuratywnej, ocierającą się o Paula Cézanne’a, Alberto Giacomettiego i ekspresjonizm abstrakcyjny.

„Malarstwo Cerapasa przesycone jest dążeniem do monumentalnej, monochromatycznej formy, kierowanej poszukiwaniem maksymalnych właściwości procesu malarskiego. Jego dwa wielkoformatowe obrazy zamykające wystawę w Sali Gobelinowej to abstrakcyjne krajobrazy pasterskie. Kolor zieleni winorośli wyraża gloryfikację darów natury i dobrze spędzonego czasu”.

Jonas Gasiūnas

10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ PIERWSZA] 4
10. Triennale Sztuki Sacrum. Prace Jonasa Gasiūnasa (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Jonas Gasiunas to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, dziś emerytowany profesor tej uczelni, wciąż bardzo aktywnym. Był laureatem Litewskiej Nagrody Państwowej w dziedzinie sztuki i wielu innych wyróżnień. Na Litwie jest artystą znanym i uznanym.

„Artysta tworzy przy użyciu całkowicie oryginalnej, autorskiej techniki. Za pomocą sadzy z płomienia świecy wykonuje wielkoformatowe rysunki na płótnie, na bazie akrylowej podmalówki. Dzięki temu malowidło zyskuje kilka planów i tym samym przestrzenność, trudną do osiągnięcia innymi środkami”.

Zobacz filmy prezentujące Triennale Sztuki Sacrum w Miejskiej Galerii Sztuki

10. Triennale Sztuki Sacrum ma być prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki do 31 stycznia. Szczegółowe informacje: www.galeria.czest.pl.

Redakcja

(współpraca RJ, JM, mat. Miejskiej Galerii Sztuki)