Zdrowotna kampania „Znamię! Znam je?” w Podstawówce w Gomunicach i Chrzanowicach

0
146

Szkoła Podstawowa w Gomunic i Chrzanowic w bieżącym roku szkolnym przystąpiły do  ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka pn. „Znamię! Znam je?”.

Zdrowotna kampania „Znamię! Znam je?” w Podstawówce w Gomunicach i Chrzanowicach 1
Fot. wikipedia.org

Organizatorem zdrowotnej kampanii „Znamię! Znam je?” jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, a jej głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki i diagnostyki czerniaka.

W tym roku szkolnym do kampanii przyłączyła się Szkoła Podstawowa z Gminy Gomunice oraz Szkoła Podstawowa z miejscowości Chrzanowice. W zajęciach edukacyjnych, prowadzonych przez nauczycieli na podstawie scenariusza opracowanego przez Akademię Czerniaka, sekcję Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, udział biorą uczniowie z klas 7 i 8. Młodzież będzie się uczyć o profilaktyce i diagnostyce czerniaka.

Czerniak, zwany także czerniakiem złośliwym to nic innego jak nowotwór złośliwy skóry błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Stanowi od 5 do 7% nowotworów złośliwych skóry człowieka. Niestety w ostatnim czasie zachorowalność na czerniaka wzrosła. Najwięcej zachorowań u obu płci jest w przedziale wiekowym między 50 a 64 lata.  

Głównymi czynnikami ryzyka są:

  • ekspozycja na promieniowanie UV pochodzące z promieniowania słonecznego;
  • ekspozycja na promienie sztucznych źródeł (solarium);
  •  indywidualna podatność na nowotwór, przede wszystkim przez zwiększone ryzyko genetyczne.

Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swojego ciała. Każda osoba, u której nagle pojawiło się znamię na ciele, powinna zgłosić się do lekarza w celu ustalenia jego rodzaju.

Polacy z powodu jasnej karnacji skóry o tzw. fototypie 1 lub 2, są w dużym stopniu narażeni na czerniaka. Przeprowadzone badania udowadniają, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań wśród Polaków wzrosła, co umieszcza nas w grupie wysokiego ryzyka.

Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta u osób:

  • jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach;
  • dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia;
  • które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie;
  • słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem lub w ogóle;
  • przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie;
  • u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry;
  • korzystających z solarium.

Więcej informacji na temat czerniaka można znaleźć na stronie Akademia Czerniaka. Osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy na temat tego złośliwego raka, Akademia Czerniaka zaprasza na bezpłatny udział w konferencji online Akademia Czerniaka 2021  pod kierownictwem naukowym prof. dra hab. n. med. Piotra Rutkowskiego, dnia 20 marca 2021 roku o godz. 14:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here