fbpx

Warsztaty w częstochowskim teatrze. Licealiści poznają tajniki gry aktorskiej

Od 9 sierpnia w Teatrze im. Mickiewicza króluje młodzież. Tego dnia rozpoczęły się bowiem prewencyjne warsztaty teatralne.

Od 9 sierpnia w częstochowskim Teatrze im. Mickiewicza trwają prewencyjne warsztaty teatralne w ramach kampanii: „Nie biorę, chcę żyć”. Projekt jest organizowany przy współpracy policji i finansowany przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie. Zajęcia przewidziano aż do 22 sierpnia. Prowadzą je aktorki częstochowskiego teatru – Agnieszka Łopacka i Sylwia Oksiuta- Warmus. Pomysłodawcami projektu są Rafał Zemła i Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Za organizację warsztatów odpowiada Ewa Oleś, sekretarz literacki teatru, która od lat z powodzeniem organizuje tego typu zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Warsztaty w częstochowskim teatrze. Licealiści poznają tajniki gry aktorskiej 2
Prewencyjne warsztaty teatralne w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Ewa Oleś)

W ramach akcji do częstochowskich szkół ponadpodstawowych została wcześniej skierowana propozycja udziału w specjalnie przygotowanych warsztatach teatralnych. Zgłosiło się aż kilkudziesięciu chętnych uczniów, jednak z uwagi na możliwości techniczne oraz sanitarne do samych warsztatów zakwalifikowano 25 licealistów.

Założeniem działań jest nie tylko aktywizacja młodych ludzi do poszerzenia swoich pasji aktorskich, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na problematykę uzależnień w szczególności uzależnień od narkotyków, która realizowana jest poprzez sztukę.

Warsztaty w częstochowskim teatrze. Licealiści poznają tajniki gry aktorskiej 3
Prewencyjne warsztaty teatralne w Teatrze im. Mickiewicza (fot. Ewa Oleś)

Podczas warsztatów częstochowska młodzież poznaje tajniki powstawania spektakli oraz gry aktorskiej. Treści, które są poruszane bezpośrednio odnoszą się zaś do problemów uzależnień. Uwieńczeniem warsztatów będzie stworzenie wspólnego spotu reklamowego dotyczącego przeciwdziałania uzależnieniom od narkotyków, który zostanie wyemitowany w lokalnych mediach. Potem będzie on wykorzystywanym przez policjantów i pedagogów podczas prelekcji z młodzieżą.

Szczegóły można znaleźć na facebookowej stronie Teatru oraz czestochowa.policja.gov.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: „Cebula” jest spektaklem o miłości, czyli rozmowa z twórcami premierowej produkcji Teatru Nowego w Częstochowie