fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeSzansa dla wcześniaków z wadami serca

Szansa dla wcześniaków z wadami serca

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie podpisał umowę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Kardiochirurdzy ze Śląska już od września będą na miejscu, w częstochowskim szpitalu operować serca urodzonych tam wcześniaków.

Szansa dla wcześniaków z wadami serca 1


To dobra wiadomość zarówno dla wcześniaków i ich rodziców, jak i dla nas – lekarzy – mówi dr Grzegorz Zieliński, Ordynator Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. – Dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych kardiochirurgów z Zabrza będziemy mogli otoczyć opieką maluchy z masą urodzeniową nawet poniżej 1000 gram. Do tej pory noworodki, które wymagały chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego transportowane były do okolicznych ośrodków zapewniających specjalistyczną opiekę kardiochirurgiczną. Transport, nawet najlepiej zorganizowany, wiązał się jednak z realnym zagrożeniem dla małego pacjenta, dlatego cieszymy się, że wspólnymi siłami podnosimy jakość opieki medycznej w naszym Szpitalu – dodaje.
Dzięki podpisanej właśnie umowie częstochowska placówka wzbogaci się o wysoko wykwalifikowanych specjalistów z zakresu kardiologii dziecięcej. W związku z nawiązaniem współpracy ze śląskimi lekarzami Oddział Patologii Noworodka częstochowskiego szpitala zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt kardiologiczny, umożliwiający profesjonalną opiekę nad wcześniakami. Jak zapowiada szpital, dzięki tym działaniom dzieci wymagające natychmiastowej interwencji kardiochirurgicznej nie będą musiały być transportowane na zabiegi do innych ośrodków. Wpłynie to na jakość opieki neonatologicznej w częstochowskiej placówce.
W szpitalu trwają obecnie prace modernizacyjne związane z przystosowaniem oddziału do przeprowadzania tego typu zabiegów – informuje Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. – Szacujemy, że pierwsze operacje będą mogły odbyć się już we wrześniu tego roku, aczkolwiek pragniemy podkreślić, że już w tym momencie jesteśmy gotowi na to, aby objąć specjalistyczną opieką dzieci, które będą wymagały wykonania tego typu zabiegu.
Jak informuje dyrekcja szpitala, podjęcie współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jedno z działań, które mają podnieść rangę Szpitala jako placówki zapewniającej najlepsze standardy świadczonych usług leczniczych w regionie. Obecnie w placówce remonty prowadzone są m.in. na oddziałach Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych oraz Ortopedii i Chirurgii Urazowej.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -