fbpx

Studia zaoczne, dzienne, a może eksternistyczne? Opcji studiowania jest co najmniej kilka

Każde studia posiadają szereg zalet i wad, jednak w tym wypadku należy kierować się własnymi predyspozycjami. Poniżej przedstawiamy, czym charakteryzują się poszczególne z nich.

W przypadku studiów, jedni stawiają na porządną edukację, drudzy natomiast zarówno na naukę, jak i na doświadczenie zawodowe, które jest coraz bardziej wymagane przez pracodawców. Jednak druga opcja często wiąże się z dodatkowymi kosztami…

Studia dzienne

Studia dzienne to najbardziej popularna opcja wśród kandydatów ubiegających się o przyjęcia na uczelnie wyższe. Zwykle są one bezpłatne, wyjątkiem są jedynie prywatne uczelnie. Jednak w sytuacji, gdy wybrany uniwersytet nie znajduje się blisko miejsca zamieszkania, przyszły student musi zdecydować się na akademik lub wynajem mieszkania lub pokoju.

Koszty związane z zamieszkaniem zwykle są pokrywane przez rodziców, bowiem na studiach dziennych ciężko jest pracować, szczególnie na pierwszym roku, gdy zajęć i nauki jest tak naprawdę najwięcej.

Wielu studentów jednak próbuje pracować w weekendy lub stara się o indywidualną organizację studiów. Jednak, aby otrzymać zgodę na IOS, trzeba naprawdę dobrze uargumentować swój wniosek, opatrując go w odpowiednie załączniki, do których należą np. umowa o pracę.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wystarczy dogadać się z wykładowcami w związku z formą zaliczenia przedmiotów. Większość z nich wymaga minimum 50% obecności na zajęciach, a część jedynie pracy zaliczeniowej. IOS pozwala na zagospodarowanie części czasu na pracę zarobkową i równocześnie na bezpłatne studiowanie.

Studia zaoczne

Największym minusem studiów zaocznych jest fakt, że trzeba za nie zapłacić, na dodatek niemało. Zwykle kwota za semestr studiowania wynosi ok. 2500-5000 zł. Nie są to małe pieniądze, jednak fakt, że studia odbywają się najczęściej w co drugi weekend, pozwala na pracę od poniedziałku do piątku.

Niestety, na zajęciach podczas studiów niestacjonarnych nie jest realizowany pełen zakres materiału, w przeciwieństwie do studiów stacjonarnych. Na egzaminach wykładowcy zwykle wymagają tego samego, czego od studentów dziennych, co oznacza, że część wiedzy należy zdobyć samemu.

Studia online

Kolejnym typem studiów są studia zdalne, które nie wymagają obecności na uczelni, bowiem zajęcia odbywają się w trybie online. Jest to świetna opcja np. dla świeżo upieczonych mam, które chciałyby rozwijać swoją karierę naukową, równocześnie wychowując swoje dziecko. To także dobry pomysł dla osób mieszkających za granicą, które chciałyby studiować na polskich uczelniach.

Ten typ studiów, podobnie jak studia zaoczne, jest niestety płatny. Koszty są podobne, jak te w przypadku studiów niestacjonarnych. Zajęcia przez Internet stanowią zwykle 60% ogółu zajęć, student musi się pojawić zazwyczaj maksymalnie na jednym zjeździe w miesiącu lub raz na semestr, mianowicie w trakcie sesji.

Linda Nocoń