fbpx

Kampania „Mamo! Tato! Tutaj jestem”

Śląska Policja rozpoczęła nową kampanię społeczną pt. „Mamo! Tato! Tutaj jestem”.

Działania jakie wdrożą to między innymi bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami miast, edukacja najmłodszych oraz ich rodziców, a także kampania informacyjna w mediach. Celem jest przestroga i ochrona najmłodszych obywateli społeczeństwa przed zaginięciami.

W dzisiejszych czasach, dorośli oraz dzieci otoczeni są różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi czy nowinkami technologicznymi, mające na celu przykuć ich uwagę i zainteresować swoją ofertą. Niesie to ze sobą wiele pozytywnych, a także negatywnych konsekwencji. W trakcie dużych imprez plenerowych, czy zatłoczonych centrach handlowych upilnowanie dziecka staję się wyzwaniem. Dorośli skupiając się na witrynach sklepowych odwracają uwagę od tego co robią ich pociechy. Wystarczy chwila nie uwagi i dzieci znikają z oczu. Nieświadome zagrożeń i tak bardzo zafascynowane otaczającym je światem, oddalają się od rodziców by zaspokoić swoją ciekawość.

Właśnie takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zgubień, czasami dramatycznych zdarzeń.

Najmłodsi nie są jeszcze na tyle zaradni, by odnaleźć się w takiej sytuacji samodzielnie, i takie zdarzenie może być dla nich traumatyczne. Lęk i dezorientacja nie pozwolą dzieciom racjonalnie myśleć i odpowiednio się zachować. Natomiast rodzice znajdując się w takiej sytuacji, gdy nagle ich pociech nie ma obok nich, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.

Trzeba również zwrócić uwagę, na to że w zatłoczonych miejscach jak wesołe miasteczka, imprezy masowe czy duże centra handlowe to miejsca, w których dzieci, poza zagubieniem się mogą być narażone, także na wiele innych zagrożeń. W takim właśnie otoczeniu łatwiej na anonimowość, która bardzo łatwo sprzyja kontaktem dziecka z obcymi osobami, które mogą złe intencje. Brak uwagi rodzica z dziecięcą naiwnością i ciekawością świata, mogą być wykorzystane przez kogoś, kto będzie chciał np. „poczęstować dziecko smakołykami” czy „pokazać ładnego pieska” itp.

W odpowiedzi na wymienione zagrożenia, w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach przygotowane zostały założenia szerokiej kampanii społecznej mającej charakter informacyjny pt. „Mamo! Tato! Tutaj jestem”

Nazwa Kampanii powinna być odbierana jako standardowy komunikat dziecka do swoich rodziców, ale także odnosi się ona do sytuacji niecodziennych – może być swego rodzaju „krzykiem rozpaczy” w dramatycznej chwili życia dziecka. Omawiane przedsięwzięcie zostało podzielone na poszczególne obszary tematyczne, o czym można przeczytać więcej TUTAJ.

Kampania "Mamo! Tato! Tutaj jestem" 2

Zagubienie dziecka może się przytrafić każdemu. Mimo tego iż zdarza się to często, trzeba zadbać o to by się nie przytrafiło Tobie. Pamiętaj będąc w zatłoczonych miejscach, skup większą uwagę na swoich dziecku.

Kampania "Mamo! Tato! Tutaj jestem" 3

Jest kilka sposób na to by nie zagubić swojego dziecka w tłumie. Podczas festynu czy imprez masowych można przywiązać dziecku do ręki balonika z helem, który będzie unosił się nad głowami ludzi w tłumie. Balonik musi być w wybranym i zapamiętanym kształcie i kolorze przez rodzica. Można również założyć dziecku na rękę tzw. Opaskę „niezgubkę”, gdzie będą dane kontaktowe do rodzica. Ważne jest również, by uczyć swoje dzieci by nie rozmawiały z nieznajomymi, by znały swoje dane osobowe, a także zaufania do funkcjonariuszy publicznych. Dziecko musi wiedzieć, że nie ma czego się obawiać w kontakcie z nimi.

Kampania "Mamo! Tato! Tutaj jestem" 4

Zanim rozpocznie się zakupy czy zabawę na festynie czy w innym zatłoczonym miejscu, trzeba ustalić z dzieckiem, charakterystyczne miejsce, gdzie spotkacie się w przypadku zagubienia. Dziecko musi wiedzieć gdzie czekać na swojego rodzica w przypadku zagubienia, tak by się nie minąć szukając się nawzajem.

W trakcie imprez masowych czy zakupach w dużych centrach upilnowanie dziecka staję się wyzwaniem. W takich miejscach rodzic musi być czujny. Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa swoich pociech jest założenie charakterystycznego oraz łatwo rzucającego się w oczy nakrycia głowy.

Kampania "Mamo! Tato! Tutaj jestem" 5

Każde zaginięcie dziecka powinno zostać zgłoszone na Policję. Zadzwonić bądź udać się do najbliższej jednostki Policji. Trzeba zabrać aktualne zdjęcie dziecka, powiedzieć w co dokładnie było ubrane i jakie ma charakterystyczne znaki szczególne. Przekazać dane wszystkich osób, z którymi mogło mieć kontakt oraz miejsce gdzie ostatni raz było widziane i dokąd mogło się udać. Nie można ukrywać przed policjantem żadnych informacji.

Kampania "Mamo! Tato! Tutaj jestem" 6

Dzieci nieświadome zagrożeń, są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo i powinny być otoczone specjalna opieką od strony rodziców. Dlatego policja apeluje do dorosłych by nie straszyli policjantami dzieci typu – „Jak będziesz niegrzeczny, to policjant Cię zabierze” – z pozoru niewinne stwierdzenie ale może mieć przykre konsekwencje – w przypadku gdzie dziecko się zagubi będzie unikało kontaktu z policjantem – być może w tej chwili jedynej osoby, której wizerunek rozpozna i która mogłaby mu pomóc.

Kampania "Mamo! Tato! Tutaj jestem" 7

K KIK