Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie

0
551Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie.

Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie 1 Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie 2 Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie 3 Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie 4 Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie 5 Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie 6 Sensacyjne odkrycia pod ruinami zamku w Olsztynie 7

Jak donosi samorząd podczęstochowskiej Gminy Olsztyn, pod ruinami tamtejszego zamku, wchodzącego w skład Szlaku Orlich Gniazd, archeolodzy odkryli najprawdopodobniej największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej system jaskiń.
Badania archeologiczne pod olsztyńskim zamkiem trwały trzy lata i były finansowane ze środków Unii Europejskiej pozyskanych przez zarządzającą ruinami Wspólnotę Gruntową z Olsztyna wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.


Jak informuje samorząd Olsztyna, badania zakończyły się sensacyjnymi odkryciami naukowymi. Pod zamkiem ujawniono szczelinę prowadzącą do podziemnych korytarzy biegnących pod zamkiem. Odkryty system jaskiń jest prawdopodobniej najdłuższym, jakie do tej pory ujawniono na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Podziemne jaskinie to nie jedyne interesujące znalezisko naukowców pracujących w Olsztynie. Odnaleźli oni również między innymi pochodzące prawdopodobnie sprzed epoki lodowcowej szczątki fauny i flory. W trakcie penetracji podziemia natrafiono ponadto na ślady dawnej osady ludzkiej.


To na przykład pozostałości po dawnej kuźnicy z piecem do wytopu metalu. Prawdopodobnie pochodzi ona z pierwszej połowy XV wieku. Jak informuje olsztyński samorząd, to absolutnie nietypowe znalezisko, ponieważ nie zdarzało się, by kuźnice istniały w jaskiniach czy innych podziemiach, skąd trudno odprowadzić dym i gazy toksyczne.


Możemy się spodziewać, że to nie koniec archeologicznych odkryć w podczęstochowskim Olsztynie. W baszcie studziennej zamku cały czas trwają prace zabezpieczające pozostałości warowni. Archeolodzy spodziewają się natrafić tam jeszcze na wiele ciekawych znalezisk.


(Źródło: UG Olsztyn, fot. Tomasz Sieniawski)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here