fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaRok Stanisława Hadyny w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”

Rok Stanisława Hadyny w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”

 

W 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny – wszechstronnego twórcy: kompozytora, dyrygenta, pedagoga i literata, a przede wszystkim założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Rok Stanisława Hadyny jest formą uczczenia pamięci Profesora i oddaniem hołdu za jego wieloletnią pracę, wkład artystyczny oraz utrwalanie i tworzenie wartości w kulturze polskiej i europejskiej. Zachęcamy podmioty zewnętrzne uczestniczące w obchodach, promujące dorobek kompozytora i popularyzujące postać tego wybitnego twórcy, do wykorzystywania logotypu Roku Stanisława Hadyny w swoich materiałach graficznych.

Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego ubiegłej kadencji (z dnia 13 listopada 2018 roku), 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny. Uroczyste obchody 100-lecia urodzin swojego założyciela Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował 4 stycznia, koncertem kolęd i pastorałek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wiśle. W wydarzeniu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Przez cały rok Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaplanował różnorodne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne, które będą formą uczczenia pamięci Stanisława Hadyny i oddania hołdu Jego wieloletniej pracy artystycznej. To także wyraz wielkiego uznania za całokształt twórczości, bezcenny wkład w utrwalanie i tworzenie wartości w kulturze polskiej i europejskiej w zakresie tradycyjnej muzyki ludowej. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się m.in. koncerty w całej Polsce, w tym edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze specjalnym programem nawiązującym do twórczości Stanisława Hadyny. W atrakcyjnej dla młodego widza, multimedialnej formie „lekcji hadynowskiej” artyści Zespołu „Śląsk” będą przypominać najmłodszej publiczności kim był i co po sobie zostawił założyciel Zespołu. Koncerty edukacyjne odbędą się m.in. w szkołach z tzw. Rodziny Szkół Hadynowskich w Chorzowie, Frydku, Piekarach Śląskich, Bystrzycy na Zaolziu i w Warszawie, od lat pielęgnujących pamięć o Profesorze pod egidą Zespołu „Śląsk”. Placówki te będą miały także we wrześniu swoje coroczne spotkanie w siedzibie Zespołu – Zlot Szkół Hadynowskich.
Dla najmłodszych powstaje też specjalna książeczka – opowieść o Hadynie w formie przystępnej dla dzieci.

Twórczość patrona Zespołu zostanie mocno wyeksponowana podczas tegorocznej XXVI edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań będzie przygotowanie utworów Stanisława Hadyny oraz pieśni powstańczych, a to z kolei w związku z obchodzonym 100-leciem wybuchu Powstań Śląskich. Co roku w czerwcu, w ramach Święta Edukacji Regionalnej, „Śląsk” kładzie także szczególny nacisk na uwypuklanie regionalnych wartości w kształceniu młodego pokolenia. Odbywający się podczas tego przedsięwzięcia finał Konkursu „Edukacja Regionalna w Szkole” będzie poświęcony tematyce życia i twórczości Hadyny. Imprezę współorganizuje od lat Śląskie Kuratorium Oświaty, a w tym roku po raz pierwszy dołączą także instytucje województwa śląskiego, których celem jest upamiętnianie historii naszego regionu.

W Roku Stanisława Hadyny zaplanowano reedycję filmu biograficznego o Profesorze „W pogoni za wiosną” oraz wydanie płyty zawierającej jego najpopularniejsze kompozycje i opracowania muzyczne. Kolekcja przebojów, które nieprzerwanie od blisko 66 lat są w repertuarze Zespołu „Śląsk”, to wizytówka artystów z Koszęcina i część hadynowskiego dziedzictwa, które z taką pieczołowitością pielęgnują. Założyciel Zespołu będzie również bohaterem kilku wystaw, m.in. przygotowywanej przez sam Zespół mobilnej ekspozycji, która będzie prezentowana podczas koncertów i wydarzeń realizowanych przez instytucję. W ramach porozumienia z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wiśle oraz tamtejszym Urzędem Miejskim w przygotowaniu jest wystawa zdjęć z życia i twórczości Hadyny, którą będzie można podziwiać na wiślańskim deptaku. W koszęcińskim pałacu na ukończeniu są prace nad Salą Pamięci Profesora, która wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym siedzibę Zespołu „Śląsk”.
Hadynie dedykowane będą także konferencje naukowe, realizowane zarówno w porozumieniu z podmiotami zewnętrznymi jak np. Wydziałem Artystycznym w Cieszynie oraz Instytutem Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak i organizowana przez sam Zespół „Śląsk” w swojej siedzibie, konferencja poświęcona stylowi hadynowskiemu w muzyce.

Z ważniejszych koncertów, których bohaterem szczególnym będzie Profesor, należy wymienić koncert w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny (30 sierpnia) czy Trzyńcu na Zaolziu (25 maja) na festiwalu organizowanym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie. Szczególnie ciekawie zapowiada się kameralny koncert z repertuarem wybranych pieśni Hadyny, w wykonaniu artystów Zespołu i zaproszonych gości (Koszęcin, 24 września) czy duże, galowe koncerty „Śląska” podczas Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”, „Święta Śląska” (28-30 czerwca), Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Koszęcinie (2-8 września) oraz w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny podczas dnia jego pamięci (25 września).

(inf. prasowa: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -