fbpx
Strona głównaEdukacja,,Cuksy dla Kolumbii” – projekt myszkowskiej młodzieży, stworzony z myślą o najuboższych

,,Cuksy dla Kolumbii” – projekt myszkowskiej młodzieży, stworzony z myślą o najuboższych

,,Cuksy dla Kolumbii” to projekt stworzony przez uczestników olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii”. Celem projektu jest edukowanie społeczeństwa na temat Kolumbii – kraju, w którym dla wielu tytułowe ,,cuksy” stanowią towar luksusowy.

„Zwolnieni z Teorii” jest platformą dla licealistów i studentów, pozwalającą na tworzenie własnych projektów społecznych. Jej twórcą jest fundacja o tej samej nazwie. W momencie rejestracji, użytkownik zyskuje dostęp do informacji z zakresu tworzenia projektu oraz zarządzania nim. Daje to możliwość rozwiązania określonego problemu w danym społeczeństwie, dostrzeżonego przez zespół, składający się z twórców projektu. Wraz z jego ukończeniem, każdy członek zespołu zostaje finalistą oraz otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania.

Celem projektu społecznego myszkowskiej młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego jest edukacja całej społeczności szkolnej oraz wszystkich zainteresowanych na temat Kolumbii, tamtejszej ludności i kultury tego państwa. Uczestnicy projektu zauważyli, że w kraju tym istnieje problem z aprobowaniem odmienności rasowej, kulturowej, językowej czy zwyczajowej wśród ludzi, który mogą rozwiązać ludzie młodzi.

projekt ,,Cuksy dla Kolumbii"
źródło: pixabay

Nazwa projektu ,,Cuksy dla Kolumbii” ma konkretne odwołanie do wcześniejszej współpracy charytatywnej Szkoły z misjami o. Michała Radomskiego SVD. Cukierki dla niektórych ludzi można uznać za towar ekskluzywny i w zasadzie do życia niepotrzebny, dający nieco szczęścia, ale nie niezbędny. Dla rdzennych Kolumbijczyków należących do ubogiej części społeczeństwa, jak tubylcy w misjach o. Michała, takim towarem luksusowym jest to, co dla nas europejczyków jest zwyczajne, czyli np. pożywienie na obiad, dostęp do leków i lekarzy, edukacja czy miejsce do wspólnych spotkań.

Młodzież postanowiła edukować społeczeństwo, aby w przyszłości, dla ludzi będących w gorszej sytuacji społecznej i materialnej, towary stanowiące podstawę do życia nie były czymś nieosiągalnym. W czasie przybywania uchodźców z Ukrainy, temat tolerancji rasowej, kulturowej, społecznej jest bardzo istotny, z czego i młodzież zdaje sobie sprawę. Szacunek i godność każdego człowieka to sprawy kluczowe w XXI wieku.

Uczestnicy projektu, ze względu na niesprzyjające dla nich warunki – nauczanie zdalne, przy czym aktualnie spora część zespołu jest na praktykach zawodowych – przenieśli się całkowicie na tryb zdalny, co dało w efekcie szersze grono odbiorców. W celu zwiększenia zasięgów założyli stronę na Facebooku dotyczącą projektu, są też obecni na Instagramie, TikToku oraz YouTube.

Wspólnymi siłami stworzyli prezentację edukacyjną o Kolumbii, która jest uzupełniana na bieżąco filmikami z Kolumbii oraz różnymi artykułami na ich profilu.

Poprzez swoje zaangażowanie mają nadzieję na zachęcenie innych do pomocy i hojności dla misji polskich Księży Werbistów. Nie pozostają także obojętni na bieżące wydarzenia w kraju, w tym przybywanie do Polski uchodźców z Ukrainy.

Do realizacji swojego projektu pozyskali honorowych patronów: Posła RP Andrzeja Gawrona, Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie oraz Akcję Katolicką Archidiecezji Częstochowskiej.

red.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -