fbpx

O wzrok trzeba dbać w każdym wieku

 

Odpowiednie dbanie o wzrok powinno być częścią codziennych nawyków. Bez względu na wiek pielęgnacja oczu jest bardzo ważna. O problemach ze wzrokiem, badaniach i konsekwencjach wynikających z ich braku rozmawiamy z ortoptystką Agnieszką Jędruch.

Paulina Stasiak-Balas: Jak dbać o wzrok?

Agnieszka Jędruch: Wzrok jest najważniejszym zmysłem, który posiadamy. Niestety w dzisiejszych czasach jest on narażony na wiele niebezpieczeństw. Oczywiście najważniejszym sposobem dbania o wzrok jest szeroko rozumiana profilaktyka. Zaliczyć do niej należy regularne wizyty kontrolne u specjalisty, właściwą dietę bogatą w luteinę, zachowanie higieny pracy przy komputerze, unikanie tytoniu a także używanie okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych.

Czy można uniknąć problemów ze wzrokiem?

Szczegółowa odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo trudna, ponieważ wiele czynników wpływa na pogorszenie jakości naszego widzenia i mamy na nie częściowy wpływ. Zdecydowanie należy pamiętać, że naszym oczom szkodzi niewłaściwe oświetlenie, długotrwała praca przy komputerze, pomieszczenia klimatyzowane czy też mała ilość snu. Niemniej jednak część problemów wzrokowych ma podłoże genetyczne i w takich przypadkach trudno jest ich uniknąć.

Jak często należy wykonywać badanie wzroku?

Specjaliści zalecają, żeby badanie wzroku wykonywać co najmniej raz na dwa lata. Należy jednak pamiętać, że u każdego z nas częstotliwość wykonywanych badań jest ustalana indywidualnie według potrzeb. Chciałabym również zwrócić szczególną uwagę na badanie wzroku u dzieci. Ogrom rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego dziecko ma wadę wzroku. Dlatego też jako ortoptystka apeluję do wszystkich rodziców, by nawet wtedy, gdy nic nie budzi ich obaw udali się z dzieckiem do okulisty na obowiązkowe badanie wzroku. Coraz więcej dzieci odwiedza nasze salony, ponieważ szybko wykryte problemy z ostrością wzroku, niedowidzeniem lub wszelkimi postaciami zeza dają dzieciom duże szanse na całkowite przywrócenie prawidłowego widzenia.

Co w momencie, kiedy okulista stwierdzi u nas wadę wzroku?

Jeśli w czasie wizyty okulistycznej lub optometrystycznej zostanie stwierdzona wada wzroku należy udać się do salonu optycznego, gdzie uzyskamy szczegółową wiedzę na temat tego, jakie rozwiązanie skorygowania wady wzroku będzie dla nas najlepsze. W naszych salonach oferujemy soczewki okularowe, które korygują każdy rodzaj wady. Klienci mogą zakupić okulary jednoogniskowe, dwuogniskowe, biurowe czy też progresywne, które pozwalają widzieć wyraźnie na każdą odległość. Mamy również okulary chroniące przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim emitowanym przez urządzenia cyfrowe, czy też okulary do jazdy nocą. Ostateczny wybór uzależniony jest od stylu życia, charakteru pracy i indywidualnych potrzeb Klienta.

Jakie są najczęstsze przyczyny wady wzroku?

Większość ludzi ma problemy z zaburzeniami ostrości wzroku. Zasadniczo wyróżniamy 4 rodzaje wad wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i presbiopia. Część tych wad ma związek z trybem pracy, część z budową gałki ocznej. Do przyczyn wad wzroku należy również zaliczyć fizjologiczne starzenie się narządu wzroku oraz geny.

Czy faktycznie jest tak, że wady wzroku są przekazywane z pokolenia na pokolenia.

Tak, jak wspomniałam wcześniej geny mają znaczenie i są osoby, u których rodzinnie występują problemy z wadami wzroku. Niemniej jednak obecnie największym problemem jest epidemia krótkowzroczności. Gwałtowny wzrost powszechności tejże wady naukowcy przypisują czynnikom środowiskowy, ale przede wszystkim zmianom stylu życia. Temat ten jest bardzo rozległy, ale ujmując temat krótko należy pamiętać, by jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz i jeśli to możliwe ograniczać pracę związaną z obszarem bliży.

Co Pani poleca osobom, które skarżą się na problemy ze wzrokiem?

Przede wszystkim zachęcamy do wizyt w naszych salonach, gdzie można sprawdzić ostrość wzroku a także jego kondycję Często takie wizyty pozwalają na znaczne poprawienie komfortu naszego wzroku. Należy pamiętać, że oprócz wad wzroku często cierpimy na inne zaburzenia układu wzrokowego takie jak zaburzenia akomodacji, konwergencji czy też ruchomości i ustawienia gałek ocznych.

Które badanie daje najlepszą diagnozę?

Jeśli przychodzi do naszego gabinetu pacjent, to w czasie wywiadu ustalamy jaki rodzaj badania jest konieczny do postawienia diagnozy i jaki specjalista udzieli nam pomocy. Rodzaj badania jest zawsze uzależniony od przyczyny, która skłoniła nas do wizyty u określonego specjalisty.

Jakie są konsekwencje niedbania o wzroku?

Lekceważenie problemów ze wzrokiem w najgorszym scenariuszu może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. WHO podaje, że około 284 milionów ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkowicie niewidomych. Dane dotyczące Polski mówią, że prawie 50% społeczeństwa w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie. Jeśli 80% wspomnianych osób dbałaby o wzrok całkowicie mogłaby uniknąć problemów w tym temacie. Brak regularnych wizyt kontrolnych może spowodować, że przeoczymy pierwsze symptomy takich chorób jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy też odwarstwienie się siatkówki.

W waszym salonie można liczyć na fachową poradę, badanie wzroku oraz profesjonalny dobór okularów. Moda się zmienia także w oprawkach. Co Pani poleca swoim Klientom?

Każda osoba, która odwiedza nasz salon może liczyć na indywidualne doradztwo. Nie ma złotej zasady, która sprawdzi się u każdego. Zdecydowanie zachęcamy Klientów do szczerej rozmowy, ponieważ niewątpliwie naszą pasją jest dobór opraw, ale by móc zrobić to najlepiej potrzebujemy poznać oczekiwania przyszłego właściciela okularów. Pamiętajmy również, że na ostateczny wybór oprawek oraz soczewek okularowych ma wpływ wada wzroku Klienta i tu w pełni można liczyć na nasze wieloletnie doświadczenie i rozległą wiedzę. W naszych salonach pracują osoby, które z sukcesami ukończyły szkolenia w doborze okularów i uzyskały tytuł Stylisty Opraw Okularowych szkoląc się pod okiem Olafa Tabaczyńskiego. I w tym miejscu należy wspomnieć, że w nadchodzącym sezonie będą dominować oprawy o oryginalnych kształtach i kolorach. Obecnie widać również wyraźny powrót opraw metalowych, które niegdyś zostały wyparte z rynku poprzez oprawy plastikowe.

Częściej decydujemy się na soczewki czy okulary?

Dawniej osoby mające wady wzroku miały do wyboru tylko okulary a dziś mogą skorzystać również z soczewek kontaktowych. Zdecydowana większość osób sięga po okulary, ponieważ nie muszą pokonywać barier związanych ze ściąganiem i zakładaniem soczewek oraz ich szczególną pielęgnacją. Wybór okularów pozwala nam również na kreowanie swojego wizerunku. Nie oznacza to jednak, że soczewki nie mają swoich zalet. Po soczewki kontaktowe sięgają najczęściej osoby z dużymi wadami wzroku oraz aktywne sportowo. Zawsze wybór sposobu korygowania wady wzroku jest dobierany do potrzeb Klienta.

Dziękuję za rozmowę.