fbpx

Lubliniecka straż miejska kontroluje miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy

Choć lato nie jest okresem, w którym niskie temperatury stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia, lubliniecka straż miejska kontroluje miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, nieposiadające stałego miejsca pobytu, ale i wymagające pomocy z uwagi na swój wiek czy choroby.

Kontrolowane są pustostany, piwnice obiektów mieszkalnych czy tereny otwarte, czyli te miejsca, w których mogą przebywać osoby wymagające pomocy. Przykłady takich działań lublinieckich funkcjonariuszy opisało na swojej facebookowej stronie Miasto Lubliniec.

I tak podczas kontroli paleniska i sposobu prowadzenia gospodarki odpadami, w jednym z domostw na terenie miasta strażnicy miejscy zauważyli, że warunki zamieszkiwania starszego mężczyzny opiekującego się ponad 90-tetnią matką, sugerują, że mieszkańcy mogą wymagać pomocy. Powiadomiono o tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu, zaś pracownik socjalny otoczył dalszą opieką gospodarstwo domowe.

Kolejna kontrola zakończyła się udzieleniem pomocy samotnie mieszkającemu, mieszkańcowi północnej dzielnicy miasta. Strażnik zorganizował wizyty i zapewnił transport starszego mężczyzny do poradni chirurgicznej oraz do punktu szczepień na COVID-19. Zaplanowano także transport na drugą dawkę szczepienia.

Lubliniecka straż miejska kontroluje miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy 2
Straż Miejska w Lublińcu (fot. Miasto Lubliniec/Facebook)

Z kolei przed kilkoma dniami operator monitoringu zauważył w jednym z miejsc publicznych kobietę, która stwarzała wrażenie osoby bezdomnej. Interweniujący strażnicy nie stwierdzili wykroczenia, a kobieta, mieszkanka Bielska-Białej, odmówiła z propozycji skorzystania ze schroniska dla osób bezdomnych. Strażnicy zaopatrzyli panią w niezbędne pożywienie, a sprawą zajął się także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu. Warto tu dodać, że kiedy nie jest naruszony obowiązujący porządek prawny, pozostają rozmowy, sugestie i propozycje pomocy, z których nie zawsze osoby bezdomne chcą skorzystać.

Straż miejska apeluje, by w każdej sytuacji, kiedy znamy czy też widzimy osobę pozostającą w potrzebie, nie pozostawać obojętnym, a powiadamiać służby. Można to zrobić telefonicznie – 986, 34 351 01 00 (w. 121) lub 602 764 336, a także poprzez aplikację WhatsApp.

ZS