fbpx

Lubliniec. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował urodziny

Koncertem galowym chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” zakończyło się w niedzielę trzydniowe „Święto Śląska” – piknik artystyczny na podsumowanie sezonu artystycznego i w 66. rocznicę urodzin Zespołu.

Zaproszenie na tę coroczną, plenerową imprezę przyjęli nie tylko znakomici goście muzyczni, ale i tłumy publiczności, która przez trzy dni odwiedzała zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie. Patronat honorowy nad XXI „Świętem Śląska” objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Lubliniec. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował urodziny 2

Po piątkowej muzycznej rozgrzewce na scenie i wrażeniach jakie zapewniło nocne zwiedzanie pałacu z koszęcińskimi duchami, sobota rozpoczęła się na sportowo. Drugi dzień „Święta Śląska” zainaugurowała piąta edycja turnieju streetball.
W tym roku gościliśmy koszykarzy z Chorzowa, Opola, Tarnowskich Gór, Wrocławia, Lublińca, Częstochowy oraz z Ostrowa Wielkopolskiego i trzy ekipy z Koszęcina.
Puchar Marszałka Województwa Śląskiego zdobyła drużyna Czarnouche Byki z Ostrowa Wielkopolskiego. Nagrodę wręczył zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk” pan Tomasz Janikowski.
Wielu słuchaczy pojawiło się na koncertach organowych w wykonaniu Huberta Marona, który już od 10 lat jest stałym gościem „Święta Śląska”, odczarowując ten niezwykły instrument kolejnym rzeszom odbiorców.

Lubliniec. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował urodziny 3

W tym roku, pokaz jego wirtuozerii – inspirowany twórczością Stanisława Hadyny oraz utworami patriotycznymi w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu powstań śląskich – rozpoczynał sobotnie i niedzielne występy artystyczne.
Podczas „Święta Śląska” gorące, letnie popołudnia wypełniała bardzo zróżnicowana muzyka i bez wątpienia każdy znalazł coś dla siebie.

Na plenerowej scenie wystąpili: folkowa grupa Sharena – zachwycając bałkańską energią, Kraków Street Band – zgrabnie balansujący między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem czy Rico Sanchez, który zdobył Koszęcin w klimacie muzyki latynoskiej, cygańskiej i przebojów Gipsy Kings.

Lubliniec. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował urodziny 4

Dzieci bawiły się z Harcerskim Zespołem Artystycznym „Słoneczni”, a dorośli w folkowym klimacie z grupą „Redlin” i w przebojowym nastroju z Kolą i Julą. Wszystkich zachwycił zespół „Flying Georgians” – „Latający Gruzini” z Tbilisi, którzy zaprosili publiczność w taneczno-muzyczną podróż do Gruzji. O dobry humor zadbał w tym roku legendarny kabaret „Masztalscy”.

W ciągu trzech dni wielkiego pikniku artystycznego nie zabrakło licznych atrakcji dodatkowych. Ze swoją prezentacją pojawili się żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze przygotowali m.in. pokaz sprzętu wojskowego, strzelnicę i tor przeszkód dla dzieci. Atrakcje dla uczestników Święta zapewnił także Śląski Oddział Straży Granicznej.

Lubliniec. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował urodziny 5

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. Dla nich przygotowano m.in. stoisko edukacyjne Zespołu „Śląsk”, warsztaty haftowania i samodzielnego robienia maskotek oraz wesołe miasteczko. Z promocją swojej najnowszej książki pt. „Pan Hadyna i magiczna ławeczka” pojawił się autor książek dla dzieci Andrzej Żak. Wszyscy mogli podziwiać i kupić regionalne produkty w Alei Rękodzielników oraz skorzystać z licznych stoisk gastronomicznych. Na odwiedzających w tych dniach siedzibę Zespołu „Śląsk” czekały także liczne wystawy.

Można było zobaczyć ekspozycje poświęcone założycielowi Zespołu: „Stanisław Hadyna – w 100 lecie urodzin” oraz „Ogrody sztuki Stanisława Hadyny” – wystawa malarstwa pracowników Katedry Malarstwa, Uniwersytetu Humanistyczno–Przyrodniczego  im. Jana Długosza w Częstochowie Wydziału Sztuki/Instytut Sztuk Pięknych. W pałacu przygotowana była także wystawa ”W aromacie kawy” z ciekawą kolekcją ręcznych młynków do kawy z całego świata oraz obrazów malowanych kawą i herbatą. Muzeum Powstań Śląskich przygotowało z kolei wystawę z okazji 100-lecia wybuchu powstań śląskich – „Śląsk – Droga do Niepodległej”.

Lubliniec. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował urodziny 6

Ukoronowaniem XXI edycji „Święta Śląska” był koncert gospodarzy – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Zygmunta Magiery, z galowym programem na zakończenie 66. sezonu artystycznego. Wśród najpiękniejszych tańców i pieśni z repertuaru ludowo-narodowego, nie zabrakło pieśni nawiązujących do powstań śląskich i 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zaproszenie do wspólnego świętowania 66. urodzin Zespołu „Śląsk” przyjęło wielu znakomitych gości, wśród nich m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron, reprezentujące Marszałka Województwa Śląskiego panie Beata Białowąs i Izabela Domogała z Zarządu Województwa Śląskiego oraz przedstawiciele Sejmiku, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych.

Lubliniec. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował urodziny 7

Jak co roku na jubileuszu Zespołu „Śląsk” pojawiło się też liczne grono byłych artystów Zespołu, którzy podczas koncertu gromko oklaskiwali młodszych kolegów. Wśród wielu gratulacji i życzeń jakie odebrał sam Zespół „Śląsk” był też czas na podziękowania tym, którzy na co dzień wspierają działalność statutową instytucji. Tegorocznymi laureatami nagrody „Maecenas Sielsiae” zostali: dr n. med. Andrzej Jasiński, prof. dr hab. n. med. Jacek Gawrychowski i dr n. med. Agata Gawrychowska.

Kończymy 66. sezon artystyczny, chór, balet i orkiestra udają się na zasłużony wypoczynek. Na sale ćwiczeń powrócą z początkiem sierpnia, a do tego czasu oddajemy siedzibę uczestnikom Letniej Szkoły Artystycznej.

Dziękujemy za wspólną zabawę podczas „Święta Śląska” i zapraszamy do śledzenia naszej letniej aktywności na stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych.

(ZPiT Śląsk)