fbpx

Lubliniec. O tragedii, o nadziei, o… życiu

Teatr po Pracy po raz kolejny wzruszył do łez widzów wypełnionej po brzegi sali widowiskowej. Wszystko za sprawą premiery spektaklu „Takie jest życie”, która odbyła się 9 maja 2019 roku w lublinieckim MDK. Aktorzy zabrali nas do świata małej Róży. Świata ograniczonego do pokoju w hospicjum.

Opowiedzieć na scenie historię umierania nie jest łatwo. Agnieszka Raj-Kubat – autorka scenariusza, a także reżyserka i odtwórczyni głównej roli – w spektaklu „Takie jest życie” sięgnęła po różnorodne elementy. Dialogów, rozmów małej Róży z innymi dziećmi, z rodzicami, z lekarzami było w zasadzie niewiele. Tak już chyba jest, że sytuacjach, w których nie wiadomo właściwie co powiedzieć, częściej wybieramy milczenie. Albo sięgamy do cytatów, wierszy, utworów, które w jakiś sposób oddają co czujemy. Twórcy spektaklu „Takie jest życie” sięgnęli po… piosenki.

Lubliniec. O tragedii, o nadziei, o… życiu 2
fot. Atelier

Aktorzy zaśpiewali „Ty druha we mnie masz” (z bajki „Toy story”), czy „Nie lękaj się” (zespołu Arka Noego) – pełne nadziei, wiary, siły. Jednocześnie wykonali też utwory wypełnione niezgodą na zbyt szybką, zbyt wczesną śmierć. Przywołać można tu chociażby „Na szczycie” – w oryginale wykonywane przez Grubsona, a w spektaklu przez postać Bekona. Bez względu na to, czy na widowni zasiadał senior, dorosły, nastolatek czy dziecko – każdy usłyszał znany sobie utwór, w zupełnie nowym kontekście. I każdy ukradkiem ocierał łzę wzruszenia.

W spektaklu „Takie jest życie” zagrali nie tylko aktorzy Teatru po Pracy, ale również młodzi adepci sztuki działający w Młodzieżowej Sekcji Teatralnej oraz najmniejsze, ale jakże wspaniałe – Aniołki. Gościnnie na scenie pojawił się również Marcin Grabiński – niesamowity sportowiec, który biega, bo nie widzi przeszkód. Dosłownie.

Warto wspomnieć również o zdjęciach autorstwa Czesławy Włuki, które dopełniały kolejne sceny teatralnej sztuki. Jak mówi sama fotografka „Stworzenie scenografii fotograficznej dla najnowszego przedstawienia to było coś fantastycznego. (…) Miałam też dzięki temu możliwość spotkań fotograficznych z moją ukochaną modelką Panią Reginą oraz z młodszymi pociechami”.

Lubliniec. O tragedii, o nadziei, o… życiu 3
fot. Atelier

Jak powiedziała na scenie dyrektor MDK Agata Woźniak-Rybka „ten spektakl jest naszym podarunkiem i podziękowaniem dla pracowników lublinieckiego hospicjum za trud i zaangażowanie jakie towarzyszy im w tej niełatwej pracy.” Jednocześnie był uroczystym zakończeniem akcji „Pola nadziei”, w ramach której odbywały się spotkania, prelekcje, happeningi poświęcone idei opieki hospicyjnej. Na widowni zasiedli również burmistrz Lublińca – pan Edward Maniura, zastępca burmistrza – pani Anna Jonczyk-Drzymała oraz przewodniczący Rady Miasta – pan Gabriel Podbioł.