Festiwal Retro już w tę sobotę

0
281

W najbliższą sobotę, 6 lipca, odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Retro. Tym razem, po pięciu latach prezentowania życia kulturalnego i towarzyskiego dwudziestolecia międzywojennego, tegoroczna edycja festiwalu Retro osadzona będzie w klimacie lat pięćdziesiątych i początku lat sześćdziesiątych.

Jak zwykle festiwal odbędzie się na Placu Biegańskiego. Ponownie także wstęp na koncert i imprezy towarzyszące będzie bezpłatny.

Festiwal Retro już w tę sobotę 1

– Koncert, w którym piosenki z lat pięćdziesiątych zaśpiewają m.in. Renata Przemyk, Hanna Śleszyńska, Olga Bończyk, a także zespół częstochowskiego Teatru poprowadzi Artur Barciś – informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta. – O godz. 16.30, usłyszymy Kapelę Czerniakowską, a piosenki Marini Mariniego zaśpiewa włoski aktor Nicola Palladini.

Festiwal rozpocznie się wczesnym popołudniem od licznych atrakcji dla całych rodzin oraz od występów poprzedzających główny koncert. Na scenie około godziny 16.30 wystąpi słynna Kapela Czerniakowska.

Jedną z gwiazd festiwalu będzie Włoch Nicoli Palladiniego, absolwent wydziału wokalno-musicalowego w Rzymie, od paru lat mieszkającego w Polsce. Wystąpi on z koncert pod tytułem „Ciao, ciao, Bambina”, na który złożoną się piosenki niezwykle popularnego w Polsce lat 50-tych i lubianego Marino Mariniego. Jego słynna, wykonana po polsku piosenka „Nie płacz, kiedy odjadę” była prawdziwym hitem w PRL lat 50-tych i 60-tych, bez którego nie mogła się obyć żadna prywatka.

Koncert główny festiwalu Retro pt. „Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych” – rozpocznie się ok. godz. 20.30. Wypełnią go piękne piosenki liryczne („Kasztany”, „Pamiętasz, była jesień” „Kaziu, zakochaj się”, „Złoty pierścionek”), ale i żywiołowe, dynamiczne („Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Kuba, wyspa jak wulkan gorąca”, „Cicha woda”, „Karuzela”) – znane i nieco zapomniane. Scenariusz koncertu opracował i jego reżyserii podjął się dyrektor częstochowskiego Teatru Robert Dorosławski. Wśród wykonawców pojawią się: Olga Bończyk, Renata Przemyk, Hanna Śleszyńska oraz aktorki i aktorzy Teatru – Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Waldemar Cudzik, Antoni Rot i Maciej Półtorak. Stroną muzyczną i aranżacyjną zajmie się – jak zawsze – zespół Makabunda pod wodzą Wojtka „Brodiego” Turbiarza, a całość – z pomocą dyrektora częstochowskiej sceny – ma poprowadzić Artur Barciś, który jednak także zaśpiewa dla częstochowskiej publiczności.

Program Festiwalu Retro:

godz. 16.30 – koncert Kapeli Czerniakowskiej

godz. 18.00 – koncert Nicoli Palladiniego

godz. 20.30 – koncert finałowy „Zaczarowany koń… – piosenki lat pięćdziesiątych”.

Oprócz koncertów na placu od wczesnych godzin popołudniowych czekać będą na publiczność inne festiwalowe atrakcje – fotobudka, szczudlarze, pokaz starych aut, animacje dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here